Dworzec Historii dla zwiedzających ul. Daszyńskiego 2 Bogatynia 59-920

tel: 510 275 707 bractwo-bogatynia@gazeta.pl

O NAS

Jakby tu zacząć tak, żeby nie wyglądało to na chwalenie się, a było zwykłym opisaniem naszych działań i zamiarów. Nie wiem czy mi się uda, ale spróbuję:

Jako Bractwo Ziemi Bogatyńskiej zaczęliśmy działać w 2009 roku. Początkowo byliśmy grupą pasjonatów zauroczonych czasem przeszłym Bogatyni. Ale już w 2010 roku staliśmy się pełnoprawnym stowarzyszeniem ze statutem i wpisem do KRSu. Otrzymaliśmy także status Organizacji Pożytku Publicznego.

Wróćmy jeszcze do początku: Jak to się mówi wystartowaliśmy „z grubej rury” stając się autorami zmiany nazwy parku miejskiego. Od dawna tenże zieleniec nosił imię Gagarina. Na szczęście nazwa była nieformalna. Ot, przed laty ówczesna władza w ramach podlizywania się wielkiemu bratu wpadła na taki pomysł i stosowny napis wywiesiła. Teraz bogatyńscy radni podjęli stosowną uchwałę i park nosi imię wielkiego Bogatynianina, a właściwie twórcy miejscowości Carla Augusta Preibischa.

Naszym sztandarowym działaniem są coroczne spotkania ostatnich mieszkańców Reichenau i pierwszych Bogatynian. W ciągu minionych lat nawiązaliśmy bliskie i bardzo serdeczne stosunki z podobnymi grupami w Czechach i Niemczech. Były lata gorsze i lepsze. Wraz z całym miastem przeszliśmy powódź 2010. Wspólnie świętowaliśmy różne rocznice i organizowaliśmy przeróżne wystawy korzystając z uprzejmości Biblioteki i Bogatyńskiego Ośrodka Kultury.

Brakowało nam siedziby. Takiego własnego gniazda do którego chętnie się wraca i dba by to miejsce stawało się coraz ładniejsze. Właśnie! Teraz mamy swoją siedzibę obok Bogatyńskiego Muzeum Miejskiego nazwanego „Dworcem Historycznym”. Właśnie tym obiektem chcemy obudzić wśród mieszkańców dumę z bycia Bogatynianinem, rozbudzić lokalny patriotyzm. Staramy się przyczyniać do ratowania przed ostatecznym zniszczeniem tego co jeszcze pozostało. Wierzymy, że z pomocą innych pasjonatów przeszłości ocalimy dawną kulturę i pamięć o przodkach. Nie chcemy być obojętnymi na widok znikającej historii naszych okolic. Tak wyjątkowej starej zabudowy i tak bogatej w zdarzenia tutejszej historii.

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej

Dla wszystkich czujących potrzebę wsparcia naszych działań, przypominamy numer konta bankowego, a dla chcących nas wesprzeć odpisem 1% numer KRS.

Łużycki Bank Spółdzielczy w Lubaniu oddział w Bogatyni

87 8392 0004 3910 6467 2000 0010

numer KRS: 0000353658.

Podwoje muzeum są otwarte dla zwiedzających zawsze w środę i sobotę od godziny 1600 do 1800. Grupy zorganizowane mogą po telefonicznym uzgodnieniu przyjść w innym terminie, dotyczy to głównie grup młodzieży pod opieką wychowawcy. Czujemy się także w obowiązku napisać, że wstęp jest bezpłatny, choć muzealna skarbonka czeka z utęsknieniem na drobne datki.

Dodaj komentarz