Archive for Miesiąc: kwiecień 2016
Doroczne spotkanie plenerowe
23 kwietnia tegoż roku czyli 2016 Guślarz, Výhledy albo jak kto woli Gückelberg. Międzynarodowe spotkanie zaplanowane przez stronę czeską. Szefem – organizatorem jest Miro Balcar – główna postać miejscowości Horní Vítkov na terenie której jest wzniesienie o tych różnojęzycznych nazwach. Do miejsca spotkania pierwsi członkowie Bractwa Ziemi Bogatyńskiej docierają jeszcze przed godziną 9 rano. Pomagamy rozstawić stoły i ławy. Tuż za naszym stanowiskiem mocujemy duży znak naszego bractwa i flagę Bogatyni. Na stole pojawiają się smakołyki przygotowane w kuchni
pana Stanisława Arsana. Bigos, żeberka i pieczona kiełbasa. W chwilę później Przyjeżdża Koło Gospodyń z Jasnej Góry. Ciut dalej jest stoisko czeskie. Różne napoje oraz piwo, tuż obok skrzynek z piwem na drzewie wisi prześmieszna postać człowieczka, któremu jak do skarbonki, w szczelinę na piersiach należy wrzucić opłatę za piwo. Lecą tam korony, euro i nasze złotówki. Schodzi się coraz więcej uczestników spotkania, słychać język niemiecki, polski i oczywiście czeski. Są bogatyńscy członkowie Bog-Turu, Jest spora grupa z zespołu pieszych wycieczek. Przyjeżdża starosta Chrastavy Ing. Michael Canov w chwilę później jest także Martin Půta Hejtman Kraju Libereckiego . Najważniejsze. Pogoda cały czas dopisuje, choć het daleko zaczynają się gromadzić trochę ciemniejsze chmury. Na szczęście na Guślarzu spotkanie trwa. Zaczynają się tańce. Cały czas trwają na posterunku jasnogórskie gospodynie. Zupełnie jakby przywiozły z sobą samoodnawiające się zapasy jadła. Cóż tak widocznie działa legenda Guślarza, na którym to ponoć przed wielu, wielu laty spotykały się wiedźmy, czarownice i strzygi. Najważniejsze, że trójjęzyczne spotkanie nie zamyka się w grupach narodowych. Mieszają się Czesi z Niemcami, a Polacy z Czechami i Niemcami. Już odjechał Hejtman z Liberca i wojewoda z Chrastavy. Zabawa się rozkręca w dalszym ciągu w czym niewątpliwie ma swój udział doskonałe czeskie piwo i co tu ukrywać dyskretnie rozlewana od czasu do czasu polska i niemiecka wódka. Niestety wspaniały nastrój spotkania zaczynają skutecznie gasić pierwsze krople deszczu. Tak więc mimo wielkiej ochoty na dalszą zabawę, aura skutecznie stłumiła międzynarodowe chęci i takiż humor.
Żegnajcie Vyhledy!
Do zobaczenia za rok.
Chrastava
Dnia 08.04.2016 roku na zaproszenie Bractwa Ziemi Bogatyńskiej przybyła zaprzyjaźniona grupa czeskich historyków z Chrastavy. Na integracyjnym spotkaniu odbyła się wymiana planów pracy oraz poglądów na temat działalności naszych stowarzyszeń. Czeska grupa została również zaproszona do wzięcia udziału w uroczystym święcie Otwartego Domu Przysłupowego, który odbędzie się 29 maja 2016 roku. Na zakończenie owocnych obrad członek BZB Pan Stanisław Arsan zaprosił obie grupy do swojego lokalu na bardzo smaczny poczęstunek.
BZB
Wyjazd do Eibau
W dniu 02.04.2016r. BZB zorganizowało pierwszą wycieczkę tego roku do położonej w malowniczej krainie Saksonii miejscowości Eibau. Jak się okazało znajduje się tam bardzo interesujący browar
i jakże można by było go nie zwiedzić poznając jego interesującą historię, rozkoszując się pięknym złocistym napojem.
Historia Browaru – przedstawia się dość interesująco bo już W 1810 roku zostaje zbudowany przez gminną warzelnię Zittau a Jego Królewska Mość Król Friedrich August I „Sprawiedliwy” zatwierdza jako pierwsze miejsce Landbauerei w rejonie Zittau. Następnie w roku 1867 browar Eibau odkupuje Gustav Adolf Theodor Krampf a w 1891r. przejmują jego synowie Theodor Krampf, Johann Georg i Otto Krampf jako spółkę jawną „Theodor Krampf Brauerei Eibau”. W dniu 29 stycznia 1937 roku browar odkupuje absolwent Hans Münch . (Stąd nazwa firmy Munch-Brau) i prowadzi ją aż do 1972 roku, z kolei w 1990 roku potomstwo pana Müncha nabywa spółkę i doprowadza ją do rodzinnego biznesu bez kapitału zagranicznego, tym samym tworzy bardzo wysoko wydajny browar. W dniu 14 maja 1945 roku, na rozkaz sowieckiej centrali, browar jako pierwszy zaczął warzyć dwunastu procentowe piwo w oryginalnych brzeczkach. W maju 1972 roku, następuje wywłaszczenie browaru, i staje się on częścią Landskronbrauerei Görlitz. W 1990 roku potomstwo pana Müncha odzyskuje ponownie firmę i prowadzi ją do 2008 roku. W 1998roku browar nabywa licencję warzenia piwa od klasztoru St. Marienthal . Po sprzedaży spółki, która miała miejsce w 2010 roku zostaje przemianowany na prywatny browar Eibau i.Sa.. i tak pozostaje do dziś.
Spotkanie w Zittau
W dniu 05.04.2016r. na zaproszenie zaprzyjaźnionego niemieckiego stowarzyszenia historyków
z Zittau udała się czteroosobowa delegacja Bractwa Ziemi Bogatyńskiej. W trakcie bardzo miłego
i owocnego spotkania przy kawie obie grupy wymieniły się wzajemnie planami roboczymi na bieżący rok. Była również możliwość zapoznania się z nowym Dyrektorem Muzeum w Zittau. Stowarzyszenie wraz z Panem Dyrektorem zostało zaproszone do zwiedzenia dobiegającej końca wystawy zorganizowanej przez BZB pt. „Kraina Ginących Domów Przysłupowych” .