Dworzec Historii dla zwiedzających ul. Daszyńskiego 2 Bogatynia 59-920

tel: 510 275 707 bractwo-bogatynia@gazeta.pl

Nasi w Obercunnersdorf

Nasi w Obercunnersdorf

Wstyd się wręcz przyznać, ale umknęła mi ważna dla Bractwa Ziemi Bogatyńskiej informacja. Otóż wśród wielu naszych bytności poza granicami Kraju, 22 sierpnia 2014 miało miejsce spotkanie Górnołużyczan w miejscowości Obercunnersdorf w posiadłości Blausteinhof, na które otrzymaliśmy zaproszenie po raz pierwszy. Pojechaliśmy liczną grupą, a na miejscu już byli przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej.

Rozpoczęli, bo jakżeby inaczej, organizatorzy mówiąc, iż chcieli, żeby takie spotkania stały się cyklicznymi zlotami miłośników górnołużyckiego regionu. Dzisiejsze, mające upamiętnić powstanie związku 6 miast otrzymało miano Dnia Górnych Łużyc.

Warto przypomnieć czym był ów Związek. Otóż w 1346 roku sześć górnołużyckich miast – Lauban, Görlitz, Löbau, Bautzen, Kamenz i Zittau utworzyło związek mający jako główne zadanie ochronę dróg handlowych, z których jedna „Via Regia” jest znana do dziś. Nazwa oznacza drogę królewską, podlegającą bezpośrednio królowi, na której w tamtych latach obowiązywały specjalne prawa. Via Regia oznacza również historyczny szlak handlowy wiodący przez Europę poczynając od Hiszpanii, a kończąc w Rosji. Ciekawostką jest zachowany na terenie Dolnego Śląska w Brzezinie pomnik z 1584 roku związany z brukowaniem odcinka Via Regia między Brzegiem a Oławą. Dzięki wspólnym działaniom, miasta i drogi były zdecydowanie bezpieczniejsze, zwłaszcza, że tereny Górnych Łużyc były łakomym kaskiem dla rabusiów

Ponieważ Blausteinhof to zajazd i hotel, więc poczęstunek był iście królewski. Start do „michy” i piwa bezpłatny, ale dalszy wyścig odbywał się już na koszt uczestników. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne, solistka oraz trio instrumentalne, w którym główną rolę w świetny sposób grał klarnet. Tubylcy dostawali wydruki kolejnych piosenek o zabarwieniu lokalno-historycznym. Na szczęście Szefowa TMZB także była przygotowana na taką okoliczność, więc polskie grono uczestników wypadło nad podziw dobrze.

Kompletnie zaskoczył Niemców Ryszard Kosiorek, członek zespołu Tax Free, który w pewnym momencie wziął gitarę i wraz z niemieckimi muzykami zaśpiewał w duecie wielki przebój Louisa Armstronga „What a wonderful world”.

Podsumowaniem spotkania niech będzie kilka dołączonych zdjęć.

Bractwo Ziemi Bogatyńskiej

(WK)

Dodaj komentarz