Dworzec Historii dla zwiedzających ul. Daszyńskiego 2 Bogatynia 59-920

tel: 510 275 707 bractwo-bogatynia@gazeta.pl

Wchodzimy w Nowy Rok – 2019

Wchodzimy w Nowy 2019 rok. Bractwo Ziemi Bogatyńskiej składa tą drogą wszystkim życzenia by Nowy Rok był lepszy od minionego, by na twarzach częściej gościł uśmiech niźli gniew, by każdy dzień 2019 roku niósł z sobą szczęśliwe rozwiązania dotykających nas problemów.

Piszę to opierając się na numerologii, która dotyczy nie tylko ludzi. Otóż Nowy rok to TRÓJKA Otwarta, serdeczna, ciepła i obdarzona magnetyzmem. Niesie w sobie optymizm, entuzjazm, energię i spontaniczność. Oby więc te cechy jak najczęściej, za sprawą magii tej liczby, gościły w naszych domach i sercach.

                                               [Bractwo Ziemi Bogatyńskiej 2019 ]

NOWY ROK   –  2019

Gdy o północy

ktoś w drzwi zastuka

nie traćcie wiary

nie traćcie ducha

to Nowy Rok

chce do Was

wkroczyć

z nową nadzieją

z garścią szans

gdy gwiazdy dnieją

bo nowy czas

bo lepsze jutro

bo lepsze dni

bo będziesz kochać

i ty

i ty

niech znów rozbłyśnie

płomień

co ledwo się tli

przed nami

……lepsze

         dni.

[W.K.]

 

 

Tarota kładzie wróż
Kabałę cyganka
ktoś wróży z chmur i burz
A inny z wosku i ogarka
Są także wróżby
Oparte o drzewa
Gdzie kwitnie lipa
I bieli brzoza
Ale ja prostsze
W swym życiu miewam
Bo moim wróżbom
Wystarczy zdrowie,
I ciepły uśmiech
Gdy kocham powiem
Troszkę gotówki
Żeby z zapasem
Zawsze starczało
Nie musi być wiele
Lecz nie za mało
Dumy z ojczyzny
Szacunku dla mowy
Czyli patriotyzm
Jednymi słowy
I błękit nieba
I gwiezdne błyski
I żółty piasek
Z Odry czy Wisły
Bez troski o jutro
Braku lęku w mroku
Więc mówię wszystkim

DO SIEGO ROKU

[W.K.]

SKĄD UROCZYSTOŚĆ  NOWEGO ROKU?

Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające

1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na

1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano sylwestra od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim − św. Sylwester papież.

TYLE WSTĘPU

Kontynuując wyjaśnienia  trzeba sięgnąć w zamierzchłą przeszłość.  Zaczęło się w czasach rzymskich.  W starożytnym Rzymie jego mieszkańcy czcili w tym dniu boga bram, drzwi i wszelkich początków. Nowy Rok był witany sporo później. Bodaj w marcu. Tym bogiem był Janus, który użyczył swego imienia do nazwania tym mianem miesiąca i do dziś mamy po angielsku January a po niemiecku Januar właśnie od imienia boga Janusa. I tak to już zostało. Ale politycy i wtedy mieli decydujący głos, bo Gajusz Juliusz Cezar zarządził co następuje: Wprowadzono zmianę rozpoczęcia roku
z marca na styczeń z powodów nazywanych współcześnie politycznymi. Cesarz ustalił datę Nowego Roku na obowiązującą do dziś po to,  by nowi  konsulowie zostali wybrani przed wiosennym rozpoczęciem działań wojennych w Iberii.

Mimo późniejszych zmian w kalendarzu data 1 stycznia nie straciła ze swojego znaczenia do dziś wśród państw uznających kalendarz gregoriański.

Ot i tyle. Czasy nowsze każdy znajdzie choćby w Wikipedii, więc nie trzeba chyba powtarzać prawd oczywistych. Warto jedynie zapamiętać, że i wtedy polityka rządziła życiem zwykłych obywateli.

DO SIEGO ROKU!!

Tak, tak.  Do siego roku, Ponieważ język polski uznaje za prawidłową pisownię  rozdzielność tego określenia.

[BZB Wojtek Kulawski]